EK avaldas 2025. aasta tööprogrammi: julgem, lihtsam ja kiirem Euroopa Liit
11.02.202511. veebruaril 2025
Euroopa Komisjon on vastu võtnud oma 2025. aasta tööprogrammi, milles on visandatud eesmärgid kasvatada ELi konkurentsivõimet, suurendada ELi julgeolekut ja tugevdada ELi majanduse vastupanuvõimet. Programmi koostamisel tugineti president von der Leyeni poliitilistes suunistes ja tema saadetud missioonikirjades kirjeldatud kohustustele.
Tööprogramm sisaldab juhtalgatusi, mida komisjonil on kavas teha oma ametiaja esimesel aastal ja mille keskmes on eurooplaste jaoks kõige olulisemad teemad. Sellega reageeritakse kodanike ja ettevõtjate vajadusele rohkemate võimaluste, innovatsiooni ja majanduskasvu järele ning lõppkokkuvõttes aitab see muuta ELi jõukamaks ja turvalisemaks. Tööprogrammi lisas on loetletud täna välja kuulutatud uute algatuste ettepanekud ning esitatud hindamiste ja toimivuskontrollide kava.
Koos tööprogrammiga esitatakse teatis õigusaktide rakendamise ja lihtsustamise kohta. Selles selgitatakse, kuidas komisjon kavatseb järgmise viie aasta jooksul hõlbustada ELi õigusnormide praktilist rakendamist ning kuidas on plaanis vähendada halduskoormust ja lihtsustada ELi õigusakte. See sisaldab eesmärke ja vahendeid, mille abil on kavas vähendada regulatiivset koormust, suurendada konkurentsi- ja vastupanuvõimet ning teha kiireid ja olulisi parandusi, mis tulevad kasuks inimestele ja ettevõtjatele.
Õigusaktide rakendamise ja lihtsustamise strateegiline kava
2025. aasta tööprogrammis pannakse suurt rõhku õigusnormide lihtsustamisele. See sisaldab esimesi koondpakette ja ettepanekuid, millega püütakse panna ELi poliitika ja õigusaktid paremini ja kiiremini toimima, et tugevdada ELi konkurentsivõimet.
Esimese koondpaketiga on kavas märgatavalt lihtsustada kestliku rahanduse aruandlust, äriühingute kestlikkusalast hoolsuskohustust ja taksonoomiat. Muude algatustega, näiteks õigusaktiga tööstuse süsinikuheite kiiremaks vähendamiseks, ühtlustatakse lubade andmise ja aruandluse nõudeid. VKEde regulatiivse koormuse vähendamiseks uuendatakse väikese keskmise turukapitalisatsiooniga ettevõtja määratlust, et VKEde kasvul oleks vähem takistusi.
Lihtsustamismeetmetega ühises põllumajanduspoliitikas ja muudes põllumajandustootjaid mõjutavates poliitikavaldkondades võetakse sihikule keerukuse põhjused ning aidatakse kahandada riigiasutuste ja põllumajandustootjate ülemäärast halduskoormust. Kaalumisel on veel täiendavad lihtsustamisettepanekud (sealhulgas võimalik kaitsevaldkonna koondõigusakt), mis aitaksid saavutada valges raamatus sätestatud investeerimiseesmärke ja võimaldaksid uuenduslikel ettevõtetel areneda.
Liigume üheskoos edasi: komisjoni 2025. aasta tööprogrammi peamised eesmärgid
- Kestlik heaolu ja konkurentsivõime. Hiljuti käivitatud konkurentsivõime kompassiga suunatakse samme, mida astutakse kestliku majanduskasvu saavutamiseks. ELi idu- ja kasvufirmade strateegia toetab ettevõtjaid, võimaldades neile parema juurdepääsu kapitalile. Dekarboniseerimise ja konkurentsivõime koostöökava keskmes on puhta tööstuse kokkulepe, mis sillutab teed 2040. aastaks kavandatud heite vähendamise eesmärgi – 90% – saavutamisele.
- Kaitse ja julgeolek. Geopoliitilisel maastikul valitsevate pingete tõttu suurendab EL oma jõupingutusi julgeoleku ja rahu tagamiseks ning kavatseb tugevdada Euroopa kaitse tulevikku. Koostöös NATOga investeerib EL kollektiivselt ja strateegiliselt oma kaitsetööstuse tugevdamisse ja sõltuvuste vähendamisse. Kriiside prognoosimist ja kriisidele vastupanu võimet aitab tõhustada ELi kriisivalmiduse strateegia, mida toetatakse selliste algatustega nagu ELi varude loomise strateegia ja esmatähtsate ravimite õigusakt, et kindlustada põhiressursid.
- Toetame inimesi ning tugevdame ühiskonda ja sotsiaalset mudelit. Selleks et tugevdada Euroopa ainulaadset ja kõrgelt hinnatud sotsiaalset mudelit ning sotsiaalset õiglust, võtab komisjon esmajoones meetmeid, millega ajakohastada sotsiaalpoliitikat Euroopa sotsiaalõiguste samba uue tegevuskava alusel. Samuti on komisjonil kavas kujundada välja oskuste liit, mis aitaks kohaneda tehnoloogiliste, demograafiliste ja valdkondlike muutustega ning tagada kõigile töötajatele vajaliku hariduse ja koolituse.
- Säilitame oma elukvaliteedi. Komisjon kirjeldab oma põllumajandus- ja toidualast visiooni, mille eesmärk on kindlustada põllumajandustootjatele stabiilne raamistik, ning koostab tegevuskava peamiste ettepanekute jaoks. Ookeanipoliitikale antakse ühtne raamistik ookeanipaktiga, mille abil kaitstakse ookeanide tervist ja hoogustatakse ELi sinist majandust. Lisaks sellele kavandatakse Euroopa veemajanduse kriisivalmiduse strateegias nn allikast-merre-lähenemisviis, et hallata tõhusalt veevarusid ja tegeleda kliimamuutuste mõjuga, nt üleujutuste ja põuaga. Ühise põllumajanduspoliitika lihtsustamise paketiga võetakse sihikule keerukuse põhjused ning aidatakse kahandada riigiasutuste ja põllumajandustootjate halduskoormust.
- Kaitseme demokraatiat ja hoiame alal väärtusi. Kasvava äärmusluse ja desinformatsioonikampaaniate vastu astub komisjon selliste algatustega nagu demokraatia kaitse programm. Samuti kavatseb komisjon tõhustada oma strateegiaid võitlemaks soo, puude, seksuaalse sättumuse või rassi alusel aset leidva diskrimineerimise vastu. Muu hulgas uuendab ta LGBTIQ-inimeste võrdõiguslikkuse strateegiat ja töötab välja uue rassismivastase strateegia.
- Globaalne Euroopa: kasutame oma jõudu ja partnerlusi. Töö Ukraina vabaduse nimel on endiselt ELi prioriteet, ent EL toetab ka kahe riigi kooseksisteerimisel põhinevale lahendusele tugineva õiglase, kõikehõlmava ja püsiva rahu saavutamist Lähis-Idas. Vahemere piirkonna leppes ja Musta mere strateegias keskendutakse piirkondlikule koostööle, majandusinvesteeringutele ja julgeolekule ning ELi ja India uues strateegilises tegevuskavas esitatakse terviklik lähenemisviis, mille abil teha kindlaks ühist strateegilist huvi pakkuvad valdkonnad.
- Tegutseme üheskoos ja valmistame liidu tulevikuks ette. Komisjon kavatseb esitada uue mitmeaastase finantsraamistiku, millega lihtsustatakse juurdepääsu ELi rahalistele vahenditele ja tugevdatakse nende vahendite finantsmõju, et toetada riiklikku, era- ja institutsioonilist rahastamist. Laienemiseelse poliitika läbivaatamise käigus hinnatakse laienemise tagajärgi ja mõju kõigile ELi poliitikavaldkondadele, tagamaks, et ELi poliitika toimib edaspidi tõhusalt ka suuremas liidus.
Taust
Komisjon võtab igal aastal vastu tööprogrammi, milles loetakse üles järgmise aasta jooksul kavas olevad meetmed. Uus volinike kolleegium alustas tööd 1. detsembril 2024 ja komisjoni uue ametiaja esimese aasta tööprogramm võeti vastu 11. veebruaril 2025.
Tööprogrammiga antakse üldsusele ja kaasseadusandjatele ülevaade komisjoni poliitilistest plaanidest seoses uute algatuste, sealhulgas lihtsustamisettepankute esitamise, menetluses olevate ettepanekute tagasivõtmise ja kehtivate ELi õigusaktide läbivaatamisega. See programm on Euroopa Parlamendi, liikmesriikide ja ELi nõuandvate organitega tehtud tiheda koostöö tulemus.
Lisateave
Euroopa Komisjoni 2025. aasta tööprogramm
Teatis õigusaktide lihtsustamise ja rakendamise kohta
Teabeleht komisjoni 2025. aasta tööprogrammi kohta
Teabeleht õigusaktide lihtsustamist ja rakendamist käsitleva teatise kohta
Volinik Šefčoviči sõnavõtt Euroopa Parlamendis komisjoni 2025. aasta tööprogrammi kohta