Erasmus+ noorteprojekti koolitusreis viis Slovakkiasse

28.10.2024

23.-27. oktoobril 2024

23.-27.10.2024 toimus Slovakkia linnas Žilinas maapiirkondade noorte toetamisele suunatud projekti Erasmus+ raames rahvusvaheline koolitus. Kokku oli sõitnud 24 osalejat – 8 Tšehhist (Tšehhi kohalike tegevusrühmade riiklik võrgustik), 8 Slovakkiast (Rural Parliament of Youth in Slovakia) ja 8 Eestist (Easti Leader Liit), et üheskoos arutada võimalusi, kuidas noored saavad panustada oma kogukonna arengusse.

Sisukas koolitusprogramm

Esimesel õhtul alustasid osalejad tutvumismängude ja ühise õhtusöögiga. Nii tekkis ruum sõbralike suhete loomiseks ning erinevate kultuuride ja maaelu eripärade tundmaõppimiseks. Järgmisel päeval töötati kahe mudeli kallal: ABCD ja Iceberg, mis aitab paremini mõista kultuurilisi erinevusi, leida oma kogukonna tugevaid külgi ja õppida neid tõhusalt kasutama.

ABCD mudel – olemasolevatel väärtustel põhinev kogukonna areng

“Asset-Based Community Development” (ABCD) mudel näitas osalejatele, et igal piirkonnal on juba väärtuseid ja ressursse, mida arengu huvides kasutada. Selle asemel et keskenduda puudustele, on ABCD lähenemisviisi eesmärk tuvastada ja toetada seda, mis meil kogukonnas juba väärtuslikku on – olgu selleks siis inimesed, ettevõtted või kohalikud algatused. Selline lähenemine on aluseks pikaajalisele jätkusuutlikule arengule ja noorteprojektide toetamisele. 

Jäämäe mudel – kultuurisügavused ja nähtamatud kihid

Icebergi mudel seevastu võimaldab osalejatel “sukelduda pinna alla” ja avastada väärtusi, uskumusi ja harjumusi, mis pole nähtavad, kuid mõjutavad oluliselt meie käitumist ja suhtlemist. Nii nagu veepinnal on nähtav vaid väike osa jäämäest, tajume kultuuri puhul sageli vaid pinnamärke, näiteks keelt või riietust. See mudel aitab paremini mõista, mis mõjutab erineva taustaga inimeste vahelist suhtlust ning soodustab vastastikust austust ja mõistmist.

Romca, Lenka (Tšehhi), Andriana ja Laura (Eesti) tutvustavad grupitöö tulemusi.

Inspireerivad projektikülastused

Lisaks teoreetilistele mudelitele ja aruteludele mahtusid programmi ekskursioonid kohalikesse ettevõtetesse.

Farma Burina  on kohalik lillekasvataja. Noor taluomanik näitas, kuidas jätkusuutlikkust saab ühendada eduka ettevõtlusega ning samas inspireerida teisi uskuma oma unistustesse ja töötama oma piirkonna arengu nimel. Lisateavet selle projekti kohta leiate nende kodulehelt Farmu Burina.

Reedel said erasmuslased osaleda ka Slovakkia  XIII maaelufoorumil, mis keskendus teemale “Arukad maakogukonnad digiajastul”. Foorumi põhiteema oli digitaalse progressi sidumine traditsiooniliste maaelu väärtustega, et luua ruumi kvaliteetse elu ja innovatsiooni arendamiseks väikekülades. Foorumi kohta leiate lähemat infot siit:  XIII. FoorumViedka.

Elis ja Andriana tutvustavad maaelufoorumi noorte töögrupi arutelu tulemusi. Jakub tõlgib kuuldu slovaki keelde.

Alam-Liptovi ilu ja pärand

Laupäeval külastati Dolný Liptovi piirkonda ja selle ainulaadseid kohti, nagu Bešeňová küla, kus noor linnapea esitles uuenduslikku projekti KIOSK – kohalike elanike teabekeskus. Veenduti, et noored võivad olla ka oma kogukonna arengu peamiseks tõukejõuks.

Järgmine peatus oli Ludrovas asuv paberitööstusmuuseum, mis viis osalejad minevikku. Muuseum hoiab elus traditsioonilisi paberi valmistamise võtteid ja võimaldab külastajatel omal nahal kogeda, kuidas vanasti paberit valmistati. Rohkem infot: Paberivalmistamise muuseum.

Päeva lõpetas Hea Karjase külastus – koht, kus noored ettevõtjad otsustasid ühendada pärandkultuuri kaasaegse ettevõtlusega. Nad on loonud talu, restorani ja pruulikoja, kus külastajad saavad kogeda ehedat maaelu ja saada inspiratsiooni inimeste lugudest, kes tõestavad, et maaelu võib olla rikastav. Lähemalt nende projektist: U Dobrého pastiera

Hüvastijätt ja edasised plaanid

Viimane päev oli pühendatud koolituse vastukajale, kus osalejad jagasid oma muljeid ja uusi kogemusi. See projekt tõestas, et maapiirkondade noortel on suur potentsiaal ja nad on kohalike kogukondade arengu võtmejõud. Ühine kohtumine oli inspiratsiooniks edaspidisteks tegemisteks, mida kõik juba ootavad. Järgmine rahvusvaheline kokkusaamine on planeeritud 2025. aasta maikuusse Tšehhis, kus osalejad jätkavad koostööd ja kogemuste vahetamist.

Projekt näitas meile, et erinevate riikide noorte kogemuste vahetamine on tee sügavamale mõistmisele, koostööle ja arengule, mis võib aidata kaasa paremale ja jätkusuutlikumale elule maal. Suur tänu Slovakkia korraldajatele — Jakub Dvorský ja Monika Slaninová!

Lähem info: 
Triin Kallas
triin@leaderliit.eu