Koondasime liikmete ootusi koostööle PRIAga

17.01.2025

15. jaanuaril 2025

Detsembris Rakveres toimunud üldkoosolekul otsustasid meie liikmeteks olevad tegevusrühmad pöörduda ühiselt PRIA juhtkonna poole, et väljendada muret seoses struktuurimuudatustega, mis puudutavad LEADER meetmega seotud tegevusi. Segadust tekitas teadmatus selle üle, kuidas meie rollid ja vastutus võivad tulevikus muutuda, samuti võimalike tagajärgede üle, mis võivad tekkida kohalike projektide ja algatuste rahastamisel.  Tegime kokkuvõtte tegevusrühmade peamistest muredest ning soovisime olukorra lahendamist läbi ühiste arutelude ja juhend- või infomaterjalide koostamise. 

Vastuseks kutsus PRIA meie esindajaid kohtumisele, et tutvustada meie uut struktuurimuudatust ja arutada edasist koostööd, paludes eelnevalt läbi mõelda, milline oleks see tervikteenus, mida ootame, arvestades soovitud lõpptulemust ja kliendivaadet.

Jaanuari keskpaigas toimunud liikmete kohvitunnis koondasime mõtteid ja saatsime omalt poolt järgmised ettepanekud.

LEADER tegevusrühmade ootused tervikteenusele, jaanuar 2025

Teenuse eduka toimimise eeldus on, et seda mõistetakse tõepoolest tervikuna, ühtse teenusena, mille osalised on ministeerium, PRIA ja kohalikud tegevusrühmad. Klient (toetuse taotleja ja elluviija) ei pea teadma, kuidas toetuse rakendamise protsess toimib, tema peab saama infot ja nõustamist konkreetsest allikast, ühtemoodi ja lihtsal viisil.

Oluline on rolliselgus oma ülesannete täitmisel. Selleks peame (ühiselt!) sõnastama eesmärgid, sõlmima kokkulepped ja kaardistama kasutajateekonna:

  • millest teenus koosneb — kliendi puutepunktid ja nendeks kuluv aeg;
  • valupunktid — mis saab valesti minna?
  • võimalused, parendused — mida saame senisest teisiti teha?

Tervikteenus tuleb põhjalikult läbi mõelda erinevate osapoolte kasutajakogemust arvestades ja see ei ole kindlasti kiire ega lihtne ülesanne. Oleme valmis sellesse panustama, aga kindlasti vajame asjatundjat disainiprotsessi juhtima. Riik on loonud mitmeid soovituslikke tööriistu teenuste disainimiseks, nt

Avalike digiteenuste tööriistakast https://digiriik.eesti.ee

RTK meetmedisaini tiim: Kuidas aitab toetuse saajate teekonna kaardistamine luua kasutajasõbralikumaid tingimusi toetuse andmiseks?

METK pakub teenusedisaini arenguprogrammi, kas saaksime sinna minna PRIA-ELL tiimina?

Mõned detailsemat laadi ettepanekud:

  • E-Pria peab toimima platvormina, kus on võimalik menetluse osapooltel (sh KTRil) näha kogu konkreetse taotlusega seotud infot: rahastusotsus, nii tegevusrühma kui PRIA kirjavahetus taotlejaga, järelepärimised ja nende vastused, elluviimise ja maksete hetkeseis. Tegevusrühma tasemel saab vastavate õigustega isik koostada päringuid eelarve täitmise ja projektide rakendamise hetkeseisu kohta. KTR nõustajad soovivad samuti kasutada kliendiga ekraani jagamise võimalust, mis on olemas PRIA klienditoel. 
  • Ametlik kommunikatsioon peab üldjuhul olema kirjalik (vajadusel lisandub kirjale telefonikõne, et kontrollida e-kirja kättesaamist). Lepime kokku tugiteenuse üld-aadressi(d), kuhu esmaselt küsimustega pöörduda, ja eri liiki päringutele vastamise tähtajad. Asutuse sees suunatakse päring edasi vastavalt oma ticketing-süsteemile.
  • Määruse tõlgendamine peab olema ühesugune, tegevusrühmad ja PRIA menetlejad vajavad rohkem koolitusi, nõustamisi, arutelusid. Kuna LEADERis on palju erijuhtumeid, võiks menetlejate ring olla pigem väiksem ja kogenum (samad inimesed ei peaks tegelema mitmete erinevate meetmetega). Spetsiifilised küsimused ja näited koguda KKK-faili, mis on ühiskasutuses. Teha tegevusrühmadele kättesaadavaks PRIA menetlejate kontrollküsimused.


Ettepanekuid pani kirja
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht
triin@leaderliit.eu