Strateegiline dialoog ELi põllumajanduse tuleviku üle jõudis lõpule

06.09.2024

6. septembril 2024

ELARDi pressiteade

Komisjoni presidendi von der Leyeni 2024. aasta jaanuaris algatatud ELi põllumajanduse tulevikku käsitleva strateegilise dialoogi lõpparuannet esitles kolmapäeval selle esimees, professor Strohschneider.

Pärast peaaegu kaheksa kuud kestnud intensiivset tööd, mõnikord vastandlike huvidega arutelusid ja kompromisse, jõudsid 29 liiget ühisele kontseptuaalsele konsensusele ja andsid soovitused, kuidas juhtida Euroopa Komisjoni tööd põllumajanduse ja toiduainete valdkonna visiooni kujundamisel president von der Leyeni teise ametiaja esimesed 100 päeva. See saavutus peegeldab ühist pühendumust tasakaalustatud ja kaasava lähenemisviisi edendamisele põllumajanduse, maaelu ja toidutootmise arendamisel. 

Need juhised ja soovitused on üksikasjalikult esitatud enam kui sajaleheküljelises aruandes viies sambas:
i) koostöö jätkusuutliku, vastupidava ja konkurentsivõimelise tuleviku nimel;
ii) jätkusuutlike põllumajandus-toiduainete süsteemide edendamine;
iii) transformatiivse vastupanuvõime edendamine;
iv) atraktiivse ja mitmekesise sektori loomine;
v) parem juurdepääs teadmistele ja innovatsioonile ning nende kasutamine
sätestab ELi põllumajandus- ja toidupoliitikale uue tervikliku suuna. 

Viimastel kuudel on ELARD aktiivselt toetanud maapiirkondade ja nende kogukondade olulist rolli ning maaelu arengu kaasamist Euroopa põllumajanduse ja toidusüsteemide tuleviku kujundamisel. Sageli kõrvale jäetud maaelu areng on integreeritud mitmesse võtmepunkti, tagades selle tähtsuse, nii et kogukonnad ei jääks kõrvale. 

«Me tervitame soojalt seda algatust, mis on märkimisväärne samm edasi. Erinevate sidusrühmade vahel saavutatud ootamatu konsensus annab tunnistust kõigi asjaosaliste pühendumusest ja koostöövaimust. Oleme eriti uhked, et tänu meie järjekindlale poolehoiule on maaelu arengut dialoogi viimastes etappides täielikult tunnustatud. Meie jõupingutused viimastel aruteludel tagasid, et maakogukondade vajadusi ja prioriteete arvestatakse ja kajastatakse,“ ütles ELARDi president Thibaut Guignard. 

ELARDi eestvedamisel rõhutab lõpparuanne soovitusi linna- ja maapiirkondade vahelise lõhe vähendamiseks ning maapiirkondade atraktiivsust, kasvu ja jätkusuutlikkust toetava poliitika edendamiseks. Ülimalt oluline on hoida maaelu areng tulevase ühise põllumajanduspoliitika üheks peamiseks prioriteediks. Tõepoolest, aruandes tuuakse välja kolm läbivaadatud ühise põllumajanduspoliitika peamist eesmärki: sihipärase sotsiaal-majandusliku toetuse pakkumine põllumajandustootjatele, positiivsete keskkonna- ja sotsiaalsete tulemuste edendamine ning maapiirkondade õitsenguks tingimuste loomine.

Teised põhipunktid olid tagada, et ühtekuuluvuspoliitika täidaks oma keskset rolli maakogukondade mitmekesisuse säilitamisel ja mõjuvõimu suurendamisel ning territoriaalse kõrbestumise vältimisel; omada territoriaalsetel lähenemisviisidel põhinevat poliitikat, tagades kohalike tegevusrühmade tunnustamise ja nende kaasamise olulisuse maapiirkondade tugevdamise otsustusprotsessi; rõhutada põlvkondade uuenemist ja maaelu atraktiivsust noorematele põlvkondadele ning maaelu jätkusuutlikkust. 

Tulevikku vaadates: komisjoni järgmised sammud

Selle aruandega on komisjonil nüüd juhised ELi põllumajandus- ja toidupoliitika uue tervikliku ja strateegilise suuna loomiseks, mille eesmärk on toetada põllumajandustootjaid, edendada keskkonna- ja sotsiaalseid tulemusi ning elavdada maapiirkondi. 

«See raport tähistab konstruktiivse protsessi algust. Vajadus põhjalike muudatuste järele, et lahendada ELi põllumajandus- ja maaelusektori ees seisvaid probleeme, pole kunagi varem olnud selgem ning see konsensus näitab otsustavat sammu selle muutuse suunas. Pikaajaline visioon on hädavajalik. Kuigi komisjoni ühise põllumajanduspoliitika läbivaatamine peegeldab maaelu arengu kiireloomulisust ja toetab Euroopa maapiirkondade tulevikku, tuletab ELARD meelde, kui oluline on järgida Euroopa Komisjoni „ELi maapiirkondade pikaajalist visiooni” (2021) ning arestada hiljutise aruandega “ELi maapiirkondade pikaajaline visioon: peamised saavutused ja edasiminekud” (2024)», lisas hr Guignard. 

Komisjon on korduvalt tunnistanud maapiirkondade tähtsust, LEADER-CLLD olulist rolli maakogukondade mõjuvõimu suurendamisel ja maapiirkondade erinevate vajaduste rahuldamisel ning ebapiisavaid rahaeraldisi nende eesmärkide täitmiseks. Tunnustamine ja osa ELi põllumajanduse tulevikust on esimene samm. Meie soovituste arvessevõtmine on veel üks. Nüüd peavad sellele järgnema konkreetsed tegevused. 

Seda silmas pidades tervitavad Euroopa LEADER-võrgustikud aruannet ja järgmisi samme, mida Euroopa Komisjon kavatseb tulevaste poliitikate üle järele mõelda.
Lugege pressiteadet PDF-vormingus

Lähem info: 
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht, esindaja ELARDi juures
triin@leaderliit.eu