ÜPP võrgustiku töötoas süveneti lihtsustamise praktikatesse
08.11.20247.-8. novembril 2024
ELi ühise põllumajanduspoliitika võrgustik, mida toetas ÜPP Euroopa hindamise kasutajatugi, korraldas 7.–8. novembril 2024 Ungaris Budapestis heade tavade seminari teemal „ÜPP lihtsustamise hindamine abisaajate ja haldusasutuste jaoks”, mida võõrustas Ungari ÜPP võrgustik Ungari Põllumajandus-ministeeriumi ja Põllumajandusökonoomika Instituudi toetusel. Eestist osalesid Anne Laura Laur (REM) ja Triin Kallas (ELL).
Lihtsustamise all mõeldakse EL juhistes nende kulude minimeerimist, mis ei ole ÜPP eesmärkide saavutamiseks tingimata vajalikud, ning niisuguste meetmete tarvituselevõttu, mis vähendavad haldus- ja halduskoormust. Lihtsustamine tähendab ka seda, et välditakse täiendavaid halduskulusid ilma lisandväärtuseta ÜPP eesmärkide saavutamisel.
Riiklike strateegiadokumentide eelhindamistel on lihtsustamist juba analüüsitud ja see kinnitas, et kõik 28 riigi strateegiadokumenti toetavad lihtsustamist, kusjuures enamik neist on võtnud eesmärgiks halduskoormuse vähendamise. Lisaks on lihtsustamine sätestatud ÜPP rakendusmääruses tõhususe komponendina, mille puhul eeldatakse, et liikmesriigid hindavad lihtsustamist nii abisaajate kui ka haldamise seisukohalt, pöörates erilist tähelepanu halduskuludele ning digitaalsete tööriistade ja satelliitide kasutamisele.
Lisaks on käimas ELi tasandi uuring ÜPP raames põllumajandustootjate lihtsustamise ja halduskoormuse kohta, mille eesmärk on aidata põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraadil (DG AGRI) mõista ja hinnata ELi põllumajandustootjate koormust, mis tuleneb põllumajanduspoliitikast aastatel 2023.–2027 ja tuua edasiseks lihtsustamiseks konkreetseid näiteid.
Seminari ettekanded (inglise keeles):
Background on simplification, European Evaluation Helpdesk for the CAP
Taking stock & assessing impact of simplification measures, Petros Angelopoulos and Katarzyna Dyja, DG AGRI
Implementation costs of RDPs, Regina Grajewski, Stefan Becker, Thuenen Institute
The evaluation of the impact of overregulation on the implementation of NRDP 2014-2020, Iaona Dediu Romanian MA
An approach to evaluate administrative burden, Katarina Carthew, Swedish Board of Agriculture
Cases and experiences of Spain, Raquel Diaz Molist and Javier Ramos Delgado, Spanish MA
Administrative burden for farmers. Insights from EU level studies, Marco Mazzei (Cogea) and Thomas Kruger (Ecorys)
Lähem info:
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht
triin@leaderliit.eu