Liituge petitsiooniga LEADERi jätkumiseks
31.03.202531. märtsil 2025
PRESSITEADE
Tugevam tulevik Euroopa maapiirkondadele: petitsioon kutsub LEADER/CLLD vallas kiiresti tegutsema
Brüssel, 31. märts 2025 – Täna on maaelu arengu organisatsioonid, kohalikud tegevusrühmad ja kodanikud üle Euroopa esitanud petitsiooni, milles kutsuvad Euroopa Komisjoni üles tugevdama LEADER/CLLD kui ELi maaelupoliitika ja rahastamise põhisammast järgmises mitmeaastases finantsraamistikus (MFF). Sellega nõuavad nad, et LEADER/CLLD tunnustataks territoriaalse ühtekuuluvuse horisontaalse vahendina ja et järgmises mitmeaastases finantsraamistikus (MFF) tagataks asjakohaste ELi fondide vahel sihtotstarbeline, eraldatud eelarve, lisaks ühisele põllumajanduspoliitikale.
Ajal, mil maapiirkonnad, olgu need rannikuäärsed, saarelised, kauged, mägised või siseriiklikud, seisavad silmitsi üha suurenevate väljakutsetega, mis ulatuvad majandusseisakust kuni demograafiliste niheteni ja digitaalse tõrjutuseni, kutsub petitsioon ELi poliitikakujundajaid üles tagama LEADER/CLLD pikaajalist finantsstabiilsust, laiendama oma rolli põllumajandusest väljapoole ning tugevdama oma positsiooni osalusvalitsemise vahendina territooriumil ja demokraatlikul koostööl.
“Üle 30 aasta on LEADER/CLLD andnud maakogukondadele mõjuvõimu, võimaldades neil kavandada ja rakendada nende vajadustele kohandatud lahendusi. Kuid rahastamise ebakindlus ja haldustakistused ohustavad seda elutähtsat tööriista,” ütles ELARDi (Euroopa LEADERi maaelu arengu assotsiatsiooni) president Piotr Sadłocha. “Selle petitsiooniga kutsume Euroopa Komisjoni üles tagama, et osaluspõhine maaelu arendamine jääks ELi poliitika keskmesse.”
Sidusam lähenemine maaelu arengule
Üks meie arutelude peamisi järeldusi oli vajadus suurema sidususe järele selles, kuidas maapiirkondi ELi tasandil toetatakse. Esimest korda reformitakse senist ühtekuuluvuspoliitikat, juhindudes ühisest põllumajanduspoliitikast, sinimajandusest ja Euroopa territoriaalsest koostööst. Kas see võiks olla võimalus mõelda uuesti läbi, kuidas on maaelu areng ELis üles ehitatud?
Oleme ELARDi huvikaitse tegevustes traditsiooniliselt keskendunud põllumajanduspoliitikale, kindlustamaks, et LEADER jääb üheks ÜPP tugevaks tugisambaks. Siiski mõistame, et maaelu areng ulatub põllumajandusest palju kaugemale – see puudutab majanduslikku mitmekesistamise, sotsiaalse ühtekuuluvuse, noorte hoidmise ja kliimaga kohanemise küsimust. ELi maapiirkondade pikaajaline visioon (LTVRA) nõuab integreeritud lähenemisviisi, kuid mitmete fondide keerukuses navigeerimine on paljudele kohalikele tegevusrühmadele endiselt väljakutseks.
Petitsiooni põhinõuded
- Tagada LEADER/CLLD stabiilne ja piisav rahaline toetus, tagades järgmises mitmeaastases finantsraamistikus suurema eelarveeraldise.
- Laiendada LEADER/CLLD ühisest põllumajanduspoliitikast kaugemale, et integreerida see ühtekuuluvuspoliitikasse, õiglase ülemineku fondi ja digitaliseerimisalgatustesse.
- Lihtsustada mitmest fondist koosnevat rakendamist LEADER/CLLD ühtlustatud reguleeriva raamistiku kaudu kõigis ELi fondides koos ühtsete finantsjuhtimise, auditeerimise ja aruandluse eeskirjadega.
- Tunnustada kohalikke tegevusrühmi kui peamisi territoriaalses juhtimises osalejaid, kes on olulised kriisidele reageerimisel, digitaalsel ja keskkonnasäästlikul majandamisel ning desinformatsiooni vastu võitlemisel maapiirkondades.
- Tugevdada LEADER/CLLD kandidaatriikides ja naaberriikides kui demokraatliku kaasamise ja sotsiaalse vastupanuvõime vahendit.
Käimas on kampaania
Paralleelselt petitsiooniga on algatuse esindajad pöördunud Euroopa Komisjoni peamiste otsustajate poole, sealhulgas ühtekuuluvuse ja reformide asepresidendi, eelarve- ja haldusvoliniku ning põllumajanduse ja maaelu arengu voliniku poole. Oleme välja saatnud kirjad, milles esitatakse konkreetsed soovitused LEADER/CLLD integreerimiseks mitmesse ELi fondi, kohalike tegevusrühmade finantsstabiilsuse tagamiseks ja bürokraatia vähendamiseks.
“Me tervitame käimasolevaid arutelusid järgmise mitmeaastase finantsraamistiku üle ja oleme täielikult pühendunud oma ekspertteadmiste panustamisele,” lisas hr Sadłocha. “Oleme ametlikult taotlenud volinikega kohtumisi, et arutada, kuidas LEADER/CLLD saaks jätkuvalt edendada innovatsiooni, sotsiaalset ühtekuuluvust ja säästvat maaelu arengut kogu Euroopas.”
Ühine pöördumisega
Petitsioon on avatud kõigile üksikisikutele, organisatsioonidele ja poliitikakujundajatele, kes usuvad kogukonna juhitud kohaliku arengu jõusse tugevama ja vastupidavama Euroopa maapiirkondade ehitamisel.
Petitsiooni allkirjastamiseks ja kampaania kohta lisateabe saamiseks külastage seda linki.

LEADER-lähenemine
LEADER (Laison Between Actions for the Development of Rural Economy) on Euroopa maaelu arengu programm. See loodi 1991. aastal ühise põllumajanduspoliitika esimese samba täienduseks, et toetada maapiirkondade ümberkujundamist ja mitmekesistamist, ning on nüüdseks teise samba läbiv horisontaalne telg. LEADER programm, mille minimaalne eelarve on 5% EAFRDst igas liikmesriigis, toetab uuenduslikke projekte osana kohaliku arengu strateegiast, mille on välja töötanud ja mida toetab kohalik tegevusrühm. Need rühmad koondavad avaliku sektori (nt kohalike võimude valitud esindajad) ja erasektori osalejaid (nt ettevõtted, ühistud või vabaühendused). See võimaldab kohalikel osalejatel määratleda prioriteedid ja tegevused oma tasandil (alt-üles lähenemisviis), mitte kehtestada neile valmis meetmeid.
ELARD
ELARD on üleeuroopaline ühendus, mis esindab ligi 2600 kohalikku tegevusrühma (LAG) 30 riigist, sealhulgas Euroopa Liidu naabruses asuvatest riikidest, kes on omaks võtnud ja rakendavad LEADER metoodikat kohalike osalejate poolt kohalikuks arenguks.
Töötame aktiivselt selle nimel, et muuta LEADER-lähenemine Euroopa otsustajate seas paremini tuntuks ja tutvustada seda kui lahendust paljudele maapiirkondade väljakutsetele. Toetame kogukonna juhitud kohalikku arengut ja esindame kohalike tegevusrühmade huve riikide valitsustes ja Euroopa institutsioonides.
Contact : ELARD Aisbl Avenue Reine Astrid 59B/9, 1780 Wemmel, BELGIUM Piotr Sadłocha, President – +48 604 578 892 – piotr.sadlocha@elard.eu Marie Permingeat, Policy and insights lead – +32 487 57 25 28 -marie.permingeat@elard.eu |
Alates 1. jaanuarist 2025 on ELARDi eesistujaks Poola kohalike tegevusrühmade võrgustik,Polska Sieć LGD. Eesti tegevusrühmade esindaja on Triin Kallas, Eesti LEADER Liit.
Lähem info:
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht
triin@leaderliit.eu