Projekti "Noored tegutsema!" viimane lõpetav koosolek toimus Belgias.

23.01.2018

18.-20. jaanuar 2018.a kohtusid "IRIS" projekti partnerid Antwerpen’is viimast korda, et vaadata tagasi tehtule ja hinnata projekti tulemusi.

 
2016. aasta veebruaris sai alguse rahvusvaheline strateegilise koostöö projekt "IRIS – Noored tegutsema!”. Projekt lõppes 2018 aasta jaanuaris ametliku üritusega kaunis Bazel linnakeses Belgias. 
 
Projekti eesmärk oli noortele täiend- ja järelõppe võimaldamine noori kaasaval ja motiveerival viisil, kus eriline rõhk oli võimalikult mitmekülgsel projektipartnerlusel. Projekti märksõnaks oli loovus! Projekti koordinaator oli Belgia MTÜ TABORA, kes kaasas projekti koostööpartnerid neljast erinevast riigist, kellel kõigil olid erinevad kogemused ja teadmised noorte tegutsemisvõimaluste avardamiseks.
 
Projektipartnerina oli projekti kaasatud Belgiast lisaks TABORA´le kaks organisatsiooni: MTÜ Erdena ja MTÜ LWP; Lätist: Riia Tehnika Ülikool; Eestist: Eesti Leader Liit, Bulgaariast: MTÜ Caritas Sofia ning Makedooniast: Women´s Forum.
 
"IRIS" projektipartnerite ühispilt
 
Viimasel, projekti lõpetaval kohtumisel, toimus koosolek/töötuba MTÜ TABORA peakontoris, Antwerpenis ja projekti lõpuseminar Antwerpeni lähistel, keskaegses Wissekerke lossis, Ida-Flandria provintsis Kruibeke vallas.  Antwerpenis MTÜ TABORA peakontoris toimund koostolek/töötoa üheks põnevaimaks osaks oli projektipartnerite tagasiside andmine projekti kohta läbi maalimise. Valminud maal pidi esindama selle looja nägemust projekti protsessist ning selle tulemustest. Esmapilgul ei tundunud see üldse kerge ülesandena aga nagu ütleb rahvatarkus, et üks pilt ütleb rohkem, kui tuhat sõna. Lõpptulemus sai väga vahva ja looval viisil tagasiside andmine oli ääretult põnev. 
 
IRIS projekti lõpetav töötuba Antverpenis
 
Wissekerke lossis lõppseminaril tutvustati ja jagati ka projekti tulemusel valminud raamatut, mille sisuks oli partnerite töötubade, uurimustööde ning muude kirjutuste tulemused. 
 
IRIS projekti tulemusel valminud raamat
 
Lõpuseminaril said kõik projektipartnerid ka lõpetuseks sõna. Toimus ka lossi tutvustav ringkäik, kus tutvustati lossi arhitektuurimälestisi, näiteks nagu väravavahimaja ja rauast rippsild, mis on ühtlasi ka Euroopa vanim rippsild ja kaitse all alates 1981. aastast.
MTÜ TABORA presidendi sõnavõtt
 
Projekti peamise sõnumina jäi kõlama, et noortega tegelevad inimesed peaksid saama erialast ettevalmistust kindlasti ka loovuse valdkonnas. Noortega tegelevate ja noori õpetavate inimeste puhul on loovus väga tähtsal kohal. Noortega tegelevate ja ka neile projekte kirjutavate inimeste üheks igapäevaelu osaks peaksid olema loovmängud, kunstitegevused ning looduses ja looduslike vahenditega tegutsemine, sest selle kaudu saame arendada oma loovust.
 
Loovuse sein Wissekerke lossi hoovis.
 
Kui küsida, et mida andis projekt Eesti Leader Liidule, siis vastata võiks nii, et lisaks Eesti LEADERi kogemuste jagamisele ja teiste kogemustest õppimisele oli see projekt ka väga heaks kõrvalvaateks, kuidas teistes programmides ja riikides projektimaailm toimib. Pärast kahte aastat kestnud projekti ja erinevate projektipartneritega koostööd võime öelda ikka väga julgelt, et Eesti LEADERis on kõik väga hästi. Selles projektis partnerina osaledes tundsin seda olulisust, et iga projekti kohustuslikud osad on: päevakava projekti kohtumistel, kokkulepete järgimine, püsivad projektipartnerid kogu projekti kestel, läbirääkimised kõigi projekti partneritega projekti muudatuste osas ning ühtne info kõigile projekti partneritele. Leian, et ilma nende projekti osadeta ei täida projekt piisavalt oma eesmärki. Võrreldes Eestit teiste projektipartneritega oleme me ikka tunduvalt kohusetundlikumad, täpsemad, vastutustundlikumad ja nõudlikumad projekti rahade, tegevuste ja eesmärkide täitmistel. Siinkohal tekib aga tunne, et kas me siin Eestis oma järjest ja järjest piiravate nõudmiste ja uute normidega (kuna tunneme, et kõik ei ole veel ikka piisavalt hästi) ei „tapa“ ära seda loovust, mis on üks oluline võtmesõna projektimaailmas, LEADERis, maaelu arendamisel? Kas meie niinimetatud „edumaa“ ei saa meile lõpuks saatuslikuks ja ei pööra meie enda vastu ja ei saa hoopis piiravaks teguriks?  Leian, et peaksime piiramiste, uute reeglite loomise ja normide kehtestamiste asemel keskenduma hoopis sellele, et loovus muutuks loomulikuks osaks meie elus, laske loovus töökohale ja uskuge, et loovus annab võime lahendada keerulisi ja enneolematuid olukordi originaalselt ja uudselt ning senisest efektiivsemalt, kui normid, reeglid ja piirangud….
 
Wissekerke lossi loovate lahendustega loomapark
 
Lisainfo projekti varasemate kohtumiste ja töötubade kohta leiab meie projektide lehelt!


Kui Sind kõnetas loomingulisus ja mängulisus Sinu töös, siis vaata lisaks ühte head artiklit: "5 põhjust, miks inimesed peaksid olema loomingulisemad ja mängulisemad!"
 
Täiendav info: 
Piret Leskova
Eesti Leader Liit
projektijuht
piret@leaderliit.eu