Täna algab ELi põllumajanduse tulevikku käsitleva strateegilise dialoogi 7. täiskogu istung
27.08.202427.-29. augustil 2024
2024. aasta jaanuaris käivitatud ELi põllumajanduse tulevikku käsitlev strateegiline dialoog on uus foorum, mille eesmärk on kujundada ELi põllumajanduse ühine visioon.
Strateegiline dialoog toob kokku toidutarneahela peamised sidusrühmad, sealhulgas põllumajandustootjad, ühistud, toidutööstuse ettevõtjad ja maakogukonnad, samuti valitsusvälised organisatsioonid ja kodanikuühiskonna esindajad, finantsasutused ja akadeemilised ringkonnad.
Dialoogi eesistujaks nimetati professor Peter Strohschneider, kellel on pikaajaline kogemus Saksamaa liiduvalitsuse põllumajanduse tuleviku komisjoni esimehena.
LEADER tegevusrühmi esindab Euroopa LEADER Ühendus Maaelu Arenguks (ELARD) president Thibaut Guignard.
Ühise arusaama kujundamine
Dialoog on väga oluline, et kujundada ühine arusaam ELi tulevasest põllumajandus- ja toidusüsteemist. Selles käsitletakse järgmisi probleeme ja võimalusi:
- kuidas saaksime oma põllumajandustootjatele ja maakogukondadele, kus nad elavad, pakkuda paremaid väljavaateid, sealhulgas rahuldavat elatustaset?
- kuidas saaksime põllumajandust toetada, ületamata meie planeedi ja selle ökosüsteemi piire?
- kuidas saaksime paremini ära kasutada tohutuid võimalusi, mida pakuvad teadmised ja uuenduslik tehnoloogia?
- kuidas saaksime edendada konkurentsitihedas maailmas Euroopa toidusüsteemi helget ja edukat tulevikku?
Dialoogi käigus saame teada, millised on põllumajandustootjate ja teiste peamiste sidusrühmade vaatenurgad, ambitsioonid, mureküsimused ja lahendused kogu toidutarneahelas, et leida ühine alus liidu põllumajandusliku toidutööstuse tulevikule.
Tänaseks on valminud 115 lk pikkuse raporti mustand, mida täiskogu asub läbi arutama. Thibaut sõnul on maakogukondade jaoks olulisimad esile toodud momendid seotud põlvkondade vahetuse (noored maale läbi kaasava poliitika ja kohalike tegevusrühmade!) ning maa- ja linnapiirkondade vahelise majandusliku lõhe vähendamisega.
Seotud lingid
Ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) lühitutvustus
ELi põllumajandustootjaid ja Euroopa toiduga kindlustatust toetava ühise põllumajanduspoliitika eesmärkide, ajaloo ja praeguste eeskirjade ülevaade.
Põllumajandustootjate sissetulekutoetus
Põllumajandustootjad saavad ELi eelarvest sissetulekutoetust. Sissetulekutoetus moodustab koos turumeetmete ja maaelu arenguga ühise põllumajanduspoliitika alustala.
ÜPP strateegiakavad liikmesriikide kaupa
Liikmesriigi tasandi ÜPP strateegiakavad ühendavad mitmesuguseid kohalikke ja ELi tasandi eesmärke, et saavutada sihipäraseid ja käegakatsutavaid tulemusi.
Ühise põllumajanduspoliitika põhielemendid ajavahemikuks 2023–2027.
Ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) 2023–2027 põhieesmärgid
Ajavahemiku 2023-2027 ühise põllumajanduspoliitika eesmärkide selgitus koos nende poliitilise tähtsuse täiendava analüüsi ja hindamisega.
Lähem info:
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht, esindaja ELARDi juures
triin@leaderliit.eu