Aasta küla tiitli pälvis Viskla küla Harjumaalt

18.06.2021

18. juunil 2021

18. juuni hommikul kuulutati Terevisiooni otse-eetris välja 2021 aasta küla, milleks osutus žürii ja rahva hääletuse tulemusena Harjumaal Kose vallas asuv 88 elanikuga Viskla küla. 

„Võrreldes konkursi algusega 2005. aastal on suur rõõm näha, kuidas elu meie külades on arenenud,“ ütles Aasta küla konkursi eestvedaja Krista Habakukk ning lisas, et kui esimestel aastatel oli hindajate fookus rohkem seltsitegevusel, siis nüüdseks vaadatakse küla kui tervikut. „Oluliseks on tõusnud ühiselt loodud elukeskkond, ettevõtlikkus, uuenduslikus, koostöö omavalitsuse ja ettevõtjatega ning julgus oma küla eest ise seista ja oma aega ja raha panustada.“

Ka hindamiskomisjoni esimees Jüri Ratas rõhutas külaelu olulisust.  “Tänu meie külades elavatele inimestele, elab terve Eestimaa. Igas maakonnas nägime kogukonda, kes on üheskoos loonud armsa küla seal, kus algab meie rahva lugu – maal. Kõik külad olid omanäolised ja tõid esile, kui tegusalt ning põnevalt saab väljaspool linna elada. Samas ühendasid neid nutikus, julgus ja eluhimu, millega elanikud oma küla eest hoolt kannavad,“ kinnitas Ratas.

Oma tervituse ja tunnustuse küladele annab edasi mitmeid kandidaatkülasid ka isiklikult väisanud maaeluminister Urmas Kruuse. „Tugev kogukonnatunne maal loob õhustiku, mida linnainimesed igatsevad ja kogeda soovivad. Ja mitte ainult. Küla on meie riigi tagala, meil tuleb külasid hoida ja väärtustada, sest nagu laulus lauldakse, on raskel ajal just küla see, kust abi küsida.“

Aasta küla valiti sel aastal üheksandat korda. Esmakordselt selgitati Aasta küla sel korral välja hindamiskomisjoni  ja rahva hääli ühendades.  ERR Menu portaalis toimunud rahvahääletuse käigus anti oma lemmikküladele kokku üle 14 000 hääle.

Aasta küla konkursi peaauhinnaks on juhtmevabade aiatööriistade komplekt Husqvarnalt ning Aasta külas hakkab lehvima ka Riigikogu esimehe poolt kingitud Pika Hermanni tornis olnud EV riigilipp.

Hindamiskomisjoni kuulusid  Riigikogu esimees, Maaeluministeeriumi, Rahandusministeeriumi, Eesti Leader Liidu, Põllumajandusuuringute Keskuse, Maaelu Edendamise Sihtasutuse, Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Maalehe, Eesti Külaliikumine Kodukant ja Aasta küla 2019 esindajad.

Aasta küla 2021 suurpäev Vabaõhumuuseumis 18. juunil 2021