Avaldati suunised LEADERi lisandväärtuse hindamiseks
12.07.202412. juulil 2024
Juulis avaldas ÜPP võrgustik juhised “LEADERi lisandväärtuse hindamine”, mis pakub mittesiduvat hindamisraamistikku LEADERi lisandväärtuse hindamiseks: millist mõju avaldab LEADER programm sotsiaalsele kapitalile, demokraatikumate valitsemisviiside kasutamisele ning kuidas hinnata strateegia rakendamise tulemusi.
Materjalid leiate LEADER Liidu raamaturiiulilt:
LEADERi lisaväärtuse hindamine: Suunised. Euroopa Komisjon – põllumajanduse ja maaelu arengu peadirektoraat – üksus A.3, 2024. Lisa 1 (inglise keeles), Lisad 2 kuni 8 (inglise keeles)
Suunised koostas 2023. aasta aprillis loodud temaatiline töörühm, kuhu kuulus üle 90 erineva taustaga osaleja üle kogu ELi, sealhulgas hindajad, korraldusasutused, riiklikud maaeluvõrgustikud, ELARD, kohalikud tegevusrühmad ja põllumajanduse peadirektoraat. Dokument on saadaval kõigis ELi keeltes.
LEADER on olnud ELi maaelu arengu poliitika uuenduslik ja oluline osa juba üle kolme aastakümne. LEADER on iga programmiperioodiga laiendanud oma ulatust ja tööriistu, et tugevdada kohalikke kogukondi ja edendada säästvat arengut. Selle lisandväärtuse tõhus hindamine on aga jätkuvalt keeruline väljakutse. Selle probleemi lahendamiseks on avaldatud mittesiduvad suunised, mis toetavad liikmesriike programmiperioodil 2023–2027 rakendatud LEADER-lähenemise mitmemõõtmelise lisandväärtuse hindamisel.
LEADER-i lisandväärtuse mõiste viitab LEADER-meetodi nõuetekohasest rakendamisest saadavatele eelistele võrreldes võimaliku kasuga, mis oleks saavutatud ilma selleta. Need eelised ilmnevad parema sotsiaalse kapitali ja juhtimise kaudu, samuti programmi/strateegia rakendamise paremate tulemuste ja mõjude kaudu.
Suunised pakuvad laia valikut võimalusi LEADERi lisandväärtuse hindamiseks, esitades hindamist vajavate põhielementide loetelu koos vastavate hindamisküsimuste ja soovitatud eduteguritega. Need hindamisraamistiku elemendid on kohandatavad, võimaldades liikmesriikidel neid valida ja kohandada vastavalt oma konkreetsele kontekstile ja hindamisvajadustele.
Iga hindamisraamistikus välja pakutud eduteguri kohta leiab lugeja vastavate näitajate kogumi koos seotud andmeallikatega, mis võivad anda tõendeid oodatava edu õigustamiseks.
Iga hindamisraamistiku näitajat toetab indikaatorite kirjeldus (käesolevate juhendite lisa 1), mis sisaldab määratlust, eesmärki, mõõtühikut ja andmeallikaid koos andmete kogumise soovitatud aja ja sagedusega. Paljud näitajad kasutavad muutujaid/andmeid seireks ja hindamiseks (DME), mis on määratletud määruse (EL) 2022/1475 VII lisas ja mida koguvad ja esitavad kõik liikmesriigid/kohalikud tegevusrühmad. On ka näitajaid, mis nõuavad esmaste andmete kogumist uuringute, fookusrühmade ja intervjuude kaudu. Lisaks pakuvad indikaatorite kirjeldused ka metoodikaid LEADERi lisandväärtuse näitajate arvutamiseks.
Juhend sisaldab ka mitmeid lisasid, mis pakuvad praktilisi tööriistu ja üksikasjalikke näiteid, mis toetavad LEADERi lisaväärtuse hindamist:
- Lisa 1: LEADERi lisandväärtuse indikaatorite kirjeldused – iga näitaja üksikasjalik kirjeldus, sealhulgas määratlused, eesmärgid, mõõtühikud ja andmeallikad.
- Lisade 2–8 komplekt:
- Mallid ja näited, mis aitavad kohalikel tegevusrühmadel luua tõhusaid seireandmebaase. (2. lisa)
- Arutelu erinevate tegurite üle, mis võivad LEADERi lisandväärtuse mõõtmist mõjutada. (3. lisa)
- Illustratsioon sellest, kuidas LEADER-põhimõtted erinevate komponentide kaudu lisandväärtuseks väljenduvad. (4. lisa)
- Laiendatud hindamisraamistik, mis pakub täiendavaid näitajaid põhjalikumaks hindamiseks. (5. lisa)
- Hindamisraamistiku rakendamist demonstreerivad praktilised näited. (6. lisa)
- Juhistes kasutatud võtmeterminite ja mõistete määratlused. (lisa 7)
- Juhendis kasutatud allikate ja viidete kogum. (8. lisa)
Lähem info:
Triin Kallas
Eesti Leader Liit
tegevjuht, esindaja ELARDi juures
triin@leaderliit.eu