Energiakogukondade projekti EC4RURAL piirkondlike seminaride sarja esimene kohtumine toimub Lääne-Harju vallas

07.03.2024

7. märtsil 2024

Täna toimub Padise Valitsejamajas Lääne-Harju valla EC4RURAL energiakogukondade projekti avaseminar. Rahvusvahelise projekti eesmärk on aidata omavalitsustel ja kogukondadel üle minna puhtale energiale.

Esimesel kohtumisel tutvustab Eesti LEADER Liit projekti eesmärke, Tartu Regiooni Energiaagentuur teeb ülevaate kogukonnaenergeetika lahendusmudelitest ning Lääne-Harju vald jagab infot omavalitsuse plaanidest taastuvenergia ja energiakogukondade valdkonnas.

„Lääne-Harju vald on end positsioneerinud rohevallana, töötame selle nimel et inimestele oleks siin hea elada ja keskkonnajalajälg oleks väike. Pakri poolsaarel on juba märkimisväärsed taastuvenergia tootmisvõimsused, loodame et uue projekti toetusel saab hoo sisse ka kogukonnaenergeetika arendamine,“ kommenteeris Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.

Eesti omavalitsustest on assotsieerunud partneritena kaasatud projekti Alutaguse, Elva, Hiiumaa, Järva, Lääne-Harju, Põltsamaa, Rõuge, Saku, Tori, Türi, Viimsi ja Viru-Nigula vallad.

„Meil on hea meel, et sellesse pilootprojekti õnnestus kaasata niivõrd erinevaid valdu Eesti erinevatest piirkondadest – nii Põhja- kui Lõuna-Eestist, idast ja läänest, on saari, poolsaari ja linnade lähivaldasid. See annab võimaluse Eestis katsetada erinevaid kogukonnaenergeetika mudeleid ja taastuvenergialahendusi,“ sõnas Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Rait Pihelgas

„Maainimesed on alati osanud kokku hoida ja ühiste jõududega asju ära teha. Kohalike energiaprojektide abil saab kasvatada energiasõltumatust ja vastupidavust, mida vajatakse eriti maapiirkondades. Kutsume nüüd inimesi justkui energiatalgutele,“ ütles Eesti Leader Liidu juhatuse aseesimees Rafael Milerman

Kohtumiste ajakava ja asukohad: 

7. märts – Lääne-Harju vald
12. märts – Viimsi vald
13. märts – Türi vald
27. märts – Tori vald
28. märts – Põltsamaa vald
2. aprill – Järva vald
4. aprill – Hiiumaa vald
9. aprill – Viru-Nigula vald
10. aprill – Alutaguse vald
23. aprill – Saku vald
24. aprill – Rõuge vald
30. aprill – Elva vald

Projekti partnerid on Vigo Ülikool (Hispaania, ühtlasi ka projekti juht), Tartu Ülikool, Eesti LEADER Liit, Galicia omavalitsuste ja provintside ühendus (Hispaania), Eesti Linnade ja Valdade Liit, Tartu Regiooni Energiaagentuur, Sapiens Energía (Hispaania), Galicia ühistute liit Espazocoop (Hispaania), Juana de Vega Sihtasutus (Hispaania), Euroopa LEADER Ühendus Maapiirkondade Arenguks (Belgia). 1,6 miljoni euro suuruse eelarvega projekti EC4RURAL kaasrahastatakse 95% ulatuses LIFE programmi alla kuuluvast puhtale energiale ülemineku (Clean Energy Transition, CET) toetusest. Projekt algas 1. septembril 2023 ning kestab 4 aastat.

Rohkem infot leiab projekti kohta Eesti Leader Liidu kodulehelt

Lisainfo: 
Triin Kallas
tegevjuht
+372 555 373 60
Eesti Leader Liit
www.leaderliit.eu

Liis Epro
nõunik
+372 533 64 767
Eesti Linnade ja Valdade Liit