Kääpa küla

Tegevusgrupi piirkond: Jõgevamaa Koostöökoda

Veebileht: https://kääpa.ee/

Imeilus loodusega Kääpa küla asub Mustvee vallas Jõgevamaal. Kääpa küla on tuntud rahvuseepos „Kalevipoja“ legendide tõttu, sest just sinna rajas Kalevipoeg oma künnivaod. Kääpa külast algavad mitmed ratta- ja matkarajad, mis meelitavad kohale võõrast rahvast naaberasulatest ja kaugemaltki.

Kääpa külal on 2004. aastast toimiv sihtasutus, mis haldab Kalevipoja muuseumi, rahvamaja, seiklusparki ja mänguhoovi. Sihtasutusel on rahva poolt valitud nõukogu, mis on 5-liikmeline ja korraldab ka igal pööripäeval rahvakoosolekut. Aastal 2020 loodi ka kogukonnakogu, mis on samuti 5-liikmeline ja valitud rahva poolt. Rahvakoosolekud on kohad, kus saavad kokku vallavalitsuse, volikogu ja kogukonna liikmed.

Jõe äärde on loodud puhkekoht, kus asuvad ka Kalevipoja jalajäljed ja ilus muruga kaetud plats. Taastatud on vana tulealtar, mis on nüüd Eesti riigi tähtsamate sündmuste pidamise paigaks. Ning korda on saadud vana koolihoone, kus asub Kalevipoja muuseum. Toimuvad ka mitmesugused üritused nagu Munadepüha perepäev, Kääpa kohvikutepäev, Laulupäev ja erinevad laadad ning korra nädalas ka taluturg.

Põhilisteks koostööpartneriteks on SA Kalevipoja Koda, Kääpa OTT MTÜ, Mäerand Grupp OÜ, lasteaiarühm Siilike, Mustvee vald, Kultuuritee, Peipsimaa turism jt.

Kääpa külaarendajate sooviks on äratada oma kogukond üles, et tekiks ühine tegemine ja ühine panustamine. Lisaks oleks vaja külale anda natuke ilusam nägu – ühtemoodi viidad, bussipeatused. Kogukonna kaasamisele aitaks kaasa rahvamaja ruumide renoveerimine ning toidukoha ja taaskasutust jälgiv käsitöökoja loomine.

Artiklid ja uudised:

Kääpa noortekohviku minipannkoogid. Foto: Erakogu