Kose-Uuemõisa küla

Tegevusgrupi piirkond: Ida-Harju Koostöökoda

Veebileht: facebook.com/koseuuemoisa

Kose-Uuemõisa on alevik Harjumaal Kose vallas, pealinnast vaid 40 km kaugusel. Kose-Uuemõisas asub mõis, mis on üks Eesti vanemaid, aastast 1340. Mõis on tuntud nimega Nova Curia (uus mõis), mille järgi on nime saanud ka Kose-Uuemõisa. Kose-Uuemõisas on armas, turvaline ja kodune elupaik, mistõttu on viimastel aastatel piirkonda kolinud palju noori peresid.

2006. aastal asutati Kose-Uuemõisa Arendamise Selts, mille eesmärk on piirkonna kultuuri-, hariduse- ja sotsiaaltegevuste edendamine ja arendamine. Liikmete hulgas on väga erineva taustaga inimesi, kes saavad seltsi tegevustesse läbi mitmesuguste tegevuste panustada. Juhatus koguneb korra kuus, kuid liikmetega käib aktiivne suhtus ning infovahetus läbi sotsiaalmeedia, e-posti ja omavalitsuse veebisaitide kaudu. Tänu seltsile on Kose-Uuemõisa külarahvas saanud endale oma kooskäimise koha ehk külakeskuse.

Läbi arukate külade arenguprogrammi loodetakse õppida teistelt küladelt, teha rohkem koostööd, tugevdada kogukonna ühtsust. Kuid soov on ka rohkem tähelepanu pöörata lastele ja noortele, et neile suunatud tegevusi siduda rohkem külaeluga. Alevikus olevat mõisakompleksi võiks rohkem kasutada ja rakendada nii külakogukonna jaoks, kui ka turismi arendamiseks.

Artiklid ja uudised:

Kose-Uuemõisa külastuskaardi koostamine. Foto: Erakogu